Przeprowadzki Katowice tel. 536 086 086

Dzieci i przeprowadzka – jak sobie poradzić?

Dzieci lubią poznawać nieznane dotąd rzeczy i stawiać czoła nowym wyzwaniom, a mimo to pewne zdarzenia są dla nich raczej stresujące. Przeprowadzka jest jednym z nich – nasze pociechy niekoniecznie muszą być zachwycone związanymi z tym zmianami, a w dodatku mogą poczuć się przytłoczone i zagubione w zamieszaniu wokół pakowania i załatwiania mnóstwa spraw. Jak pomóc dzieciom przeżyć okres przeprowadzki?

Jak wytłumaczyć dziecku, dlaczego się przeprowadzamy?

Jak wiadomo, dzieci potrafią wykazać nad wyraz dojrzałym podejściem i zrozumieniem różnych spraw, pod warunkiem, że dokładnie wytłumaczymy im, co robimy, dlaczego tak się dzieje i co się z tym wiąże.

Najlepiej zacząć od zapoznania malca z tematem przeprowadzki mieszkania – co to jest, na czym polega i z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć. Oczywiście, wszystko trzeba przekazać w przystępny dla malucha sposób. Dobrym pomysłem jest zobrazowanie tego za pomocą zabawy – można posłużyć się misiami lub lalkami, które również będą się przygotowywać do „przeprowadzki”.

Takie metody zadziałają na kilkulatka. Co jednak z nieco starszym dzieckiem, dla którego przeprowadzka oznacza zmianę szkoły oraz towarzystwa rówieśników? Również i w tym przypadku najlepszą metodą jest szczera rozmowa. Postaraj się wyjaśnić dziecku powody przeprowadzki, a także wskaż, że w nowym miejscu pozna nowych kolegów, ze starymi zaś nie tracąc przecież kontaktu. Rozwiewając wątpliwości dziecka, pomożesz mu zaakceptować nową sytuację i sprawisz, że łatwiej się w niej odnajdzie.

Jakie zadania można powierzyć dziecku?

Rodzaj zadań związanych z pomocą podczas przygotowania do przeprowadzki trzeba, co oczywiste, dostosować do wieku i umiejętności dziecka. Jeśli dziecko ma zająć się sortowaniem i pakowaniem swoich zabawek i ubrań, będzie potrzebować pomocy. Przygotuj kartony, których będzie mogło użyć do pakowania, jednocześnie tłumacząc, jak prawidłowo układać w nich wszystkie przedmioty.

Pojemniki i kartony ze skarbami malucha można pokolorować i podpisać – oczywiście, zajmie się tym dziecko, co z pewnością dostarczy mu wiele radości i pomoże rozładować napięcie związane ze zmianą miejsca zamieszkania.

Jak postępować w dniu przeprowadzki i kilka dni po?

Dzień przeprowadzki zwykle jest bardzo emocjonujący dla każdego członka rodziny. Dzieci potrzebują wówczas nieco więcej uwagi. Warto też byście wspólnie zdecydowali, czy dziecko będzie w pierwszym dniu przeprowadzki z Wami, czy może lepiej, by zostało pod opieką dziadków do czasu aż przewieziecie cały dobytek i wstępnie się rozpakujecie.
Przystosowanie się do nowego miejsca zwykle jest dla dziecka trudne, czasem znacznie trudniejsze niż dla dorosłego. Możesz pomóc maluchowi oswoić się z nowym „terenem”, na przykład pozwalając mu urządzić jego pokój czy kącik zabaw według jego koncepcji. Takie działanie sprawi, że dziecko szybko poczuje, że nowy dom to nic strasznego.

Pozostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Jak do nas dojechać?

Blog przeprowadzkowy

Pomoc przy przeprowadzce

Przeprowadzki Katowice

Trans Speed - tel. 536 086 086

ul. Władysława Orkana 25A,
40-553 Katowice